Повече от 70 ученици и учители от 51-во Средно училище в София участват в проекта на Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Целта на организаторите е с най-съвременни технологии за изследване да достигнат до широк кръг младежи и да променят нагласите им към дивата природа чрез заснетия и споделен видеоматериал за животни, растения и местообитания.
След опознавателната първа среща и купуване на 5 вместо 3 фотокапана в рамките на същия бюджет, започва полевата работа. Първото посещение е в Център за опазване на влажните зони в Драгоман, Център за реинтродукция на сухоземни костенурки в Чепън планина и Драгоманското блато с участие на 54 деца.
Учениците виждат редки видове растения като орхидеята пчелица, напръстник, воловодец и опознават други, които често използваме в ежедневието си като билки. При обиколката на блатото се научават да ползват бинокъл и хидробиологичен сак, с помощта на който ивадят от водата воден скорпион, гръпоплавачи, водни охлюви. Виждат насекомоядни растения – алдрованда и мехурка.
В Центъра за костенурки се запознават с шипоопашати костенурки, научават как да ги различават от другия сухоземен вид костенурка у нас, как да различават мъжките от женските и че са защитени от закона.
В Центъра на Сдружението гледат кратко филмче за историята на блатото. Чрез интерактивните табла научават интересни факти за обитателите на блатото. Използват бинокуляр, за да разгледат някои безгръбначни видове животни. С помощта на макета на река научават как се формира речното корито и защо е важно да не се коригира.
През есента следват две посещения в Природен парк „Витоша“. В първата екскурзия се включват 22 деца. Учениците са разделени на 5 групи и всяка група поставя собствен фотокапан и примамка пред него. Попълват полеви формуляр и се научават да работят с GPS. Освен това използват различни видове определители, работят с дрон, правят гипсова отливка на следа. Имат възможност да пипнат жаби от вида жълтокоремна бумка, виждат следи от различни животни.
Във второто посещение се включват 19 деца. Те проверяват поставените фотокапани, научават се да работят с GPS и преглеждат заснетите снимки. По време на полевата работа са направени повече от 100 снимки, а фотокапаните заснемат повече от 500 снимки и видеа. През декември е направено посещение от експертите на Сдружението за събиране на останалите фотокапани.
В края на ноември представител на Уикипедия за България провежда две обучения. Учениците се запознават с Уикипедия и Общомедия, видждат как се създава и редактира информация в тях и как да качват снимки чрез мобилно приложение, което всички си инсталират. Проектът допринася с 35 снимки и видеа в Общомедия, които илюстрират статиите за Чепън планина, Драгоманското блато и Природен парк „Витоша“. В следващите месеци част от видеата ще бъдат предложени за „Мултимедиен файл на деня“ в Общомедия. Учениците се включват с желание в изработването 6 на мултимедийни материали. Тази дейност ще продължи и след края на проекта – това само по себе си е успех, защото интересът на децата е спечелен.
Готовите материали са качени онлайн. Подготвят се още информационни материали, които ще бъдат споделени в най-скоро време. От Сдружението продължават да популяризираме материалите през нашите фейсбук канали. Информация за проекта е качена на 3 страници на Училището (3886 последователи) във фейсбук и 2 страници на Сдружението (6970 последователи).
Проект „Hi-tech изследователи на дивата природа“ е на Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Той е спродължителност 6 месеца и е на стойност 6969 лв.Той е един от четирите проекта, които през май 2017 спечелиха финансиране от деветото издание на програмата Мтел еко грант. Телекомът предостави близо 25 000 лева на четири малки, но стойности идеи в областта на екологията и биоразнообразието. Грантът е част от програмата за социална отговорност на Мтел "Природа с бъдеще" и се осъществява в партньорство с Фондация BCause.