Да създадат знания за българските биосферни паркове като част от световната мрежа на ЮНЕСКО и да изградят положително активно отношение към опазването и устойчиво ползване на природата сред млади хора в Троян, Силистра, Асеновград и Малко Търново. Такава е целта на проектът на Българска фондация "Биоразнообразие".
След седем срещи по места са определени най-подходящите училища, учители и ученици в близост до четирите новосъздадени биосферни парка “Сребърна” - Силистра, “Узундуджак” - Малко Търново, “Червената стена” - Асеновград и “Централен Балкан” – Троян. На учениците е представен софтуер за конферентна връзка. Екипът на фондацията прави 10 онлайн обучения за запознаване с програмата "Човекът и биосферата" на ЮНЕСКО, и за създаване на представата за съвременните биосферни паркове, за представяне на идеята на проекта, за презентационни умения, които да помогнат на младежите в подготовката им за финалния уебинар. Финалното обучение е за работа с Уикипедия съвместно с доброволци от Уикипедия България. Над 150 ученици на възраст между 14-18 години от четирите града и петима преподаватели получават информация и обучение за ценностите и възможностите, които предоставят биосферните паркове в техните райони.
След проведените обучения екипът на БФБ съвместно с ученици от 4-те училища и с помощта на администратори от Уикипедия България разработват четири нови страници и обновяват една в Уикипедия: Червената стена (109); Узунбуджак (73); Сребърна (83); Централен Балкан (109) и Биосферни резервати (888). Те се радват на общо над 1260 посещения.
Учениците заедно с техните учители и с помощта на екипа на БФБ подготвят 4 презентации за биосферните паркове в техните райони. В презентациите, освен снимки и информация за природното и културно-историческо наследство, са представени възможностите за икономическо развитие и устойчив местен поминък като основа за хармоничното съжителство между човека и природата.
Финалният уебинар е проведен с над 30 участници от всичките 4 нови биосферни парка, което само по себе си е успех с оглед на затруднената комуникация и липсващата понякога интернет връзка. Участниците представят подготвените презентации и видимо се вълнуват да представят наученото пред съучениците си от другите градове. За любознателните - онлайн представянето е в YouTube канала на Българска фондация „Биоразнообразие”. Презентациите ще продължат и след края на проекта. Учениците от Троян и Асеновград планират да покажат презентацията си на специално събитие в началото на 2018.
Учениците, които се включват активно в проекта, научават нови неща за биосферните паркове в районите, където живеят, за работата с Уикипедия и онлайн обученията и са развълнувани да споделят знанията си с други младежи. Учителите и учениците споделят, че много им е харесало да участват в проекта и въпреки че не всички срещи са били на живо, са успели да придобият много нови знания и умения, които да приложат в училище и извън него. По този начин младежите се превръщат в истински посланици на новите биосферни паркове и обещават да промотират и пазят уникалните си природни и културно-исторически богатства и занапред. На края на уебинара учителите благодарят за възможността да участват и изразиха желанието за последващи инициативи между градовете и училища, които взеха участие в проекта.
Проектът е представен и приветстван от участниците в първия Младежки форум на програмата „Човек и Биосфера“ на ЮНЕСКО в Италия, в който взима участие Катрин Томова, ръководител на проекта и лектор по време на обученията.
Проект “Биосферните паркове през очите на младежта - You(th) can DO IT!” е с продължителност 6 месеца и е на стойност 5998 лв. Осъществен е от Българска фондация "Биоразнообразие" (БФБ). Той е един от четирите проекта, които през май 2017 спечелиха финансиране от деветото издание на програмата Мтел еко грант. Телекомът предостави близо 25 000 лева на четири малки, но стойности идеи в областта на екологията и биоразнообразието. Грантът е част от програмата за социална отговорност на Мтел "Природа с бъдеще" и се осъществява в партньорство с Фондация BCause.