От 2021 г. България става част от Европейския мониторинг на социалните предприятия (European Social Enterprise Monitor - ESEM) - най-мащабното проучване на социалните предприятия в Европа. Фондация BCause е организацията, която представя страната ни в групата на държавите, които наблюдават и анализират развитието на сектора.
Първото проучване на Европейския мониторинг на социалните предприятия (ESEM), беше проведено през миналата година в десет държави. Тази година вече включва 21 държави и е достъпно на 21 езика. Основната му цел е да събира текущо данни за състоянието, възможностите за развитие и предизвикателствата пред социалните предприятия в Европа. Резултатите ще се ползват от европейските правителства, които формират националните стратегии и планове за укрепване на екосистемата на социалното предприемачество, както и за европейско и световно сътрудничество. Благодарение на ESEM политиците могат да взимат информирани решения, базирани на конкретните данни за нуждите и интересите на социалните предприемачи, формулирани от самите тях.
Николас Шмит, европейски комисар по въпросите на заетостта и социалните права: „Както Европа не е създадена изведнъж и с един единствен план, така ESEM ни предлага подробни данни и анализ, върху който да стъпи бъдещият Европейски план за действие на социалната икономика, както и политическите решения на всички управленски нива.”
Каним всички социални предприемачи в България да споделят своя опит и предизвикателствата, пред които са изправени, за да натрупаме достатъчно обширна и конкретна информация, с която да се обърнем към управляващите за предпиремането на адекватни и полезни политики и мерки в подкрепа на устойчивото развитие на екосистемата.
Присъединяването на България към този мащабен европейски мониторинг е прекрасна възможност да получим резултати за реалното развитие на екосистемата, да се очертаят перспективите за развитие, за да продължим застъпническата си дейност за подобряване на политиките в тази област. Особено важно е, че с участието си в анкетата българските социални предприемачи получават възможност гласът им да бъде чут и на европейско ниво, за да бъдат фактор във формирането на бъдещите политики и начините за финансиране и подкрепа наред с останалите предприемачи в Европа - смята Пенка Цветкова, директор „Бизнес развитие и международни отношения“.
Проучването е инициирано от Euclid Network - European Network of Social Enterprise Support Organisations в сътрудничество с 40 организации, ангажирани в областта на социалното предприемачество, с подкрепата на Европейската комисия, Световния Икономически Форум, Google.org, SAP, ImpactCity, Bertelsmann Stiftung and Schwab Foundation.
Повече информация за проекта можете да видите тук ESEM webpage а докладът за 2020 – 2021г. е достъпен тук: EN Knowledge Centre.