„Осъзнах, че българите (ние) сме родени в страна с изумителни красоти, но за да ги видят и наследниците ни, трябва да ги опазваме и ценим”. Това са думи на Ния, едно децата участници в лятната програма на Народно читалище „Н.Й.Вапцаров - 1964” в Хасково.
Лятната ваканция на децата от екоклуба към читалището е различна - активна, образователна и близо до природата. Те работят с копирна и презентационна техника, търсят информация в Интернет и се обучават в работа с мобилното приложение Smart Birds, с което всеки може да помогне з апроследяване на промените в българските популации на дивите птици, бозайници, земноводни и влечуги.
В Природозащитен център „Източни Родопи” наблюдават египетски лешояди в естественото им местообитание и подават информацията чрез професионалната версия на приложението. Чрез програмата „Арго” за сателитно проследяване наблюдават миграция на египетски лешояди. С помощта на експерти от РИОСВ-Хасково децата опресняват границите на маркировката на природна забележителност „Кован Кая”, почистват от задушаващата ги храстовидна растителност редки видове орхидеи и наблюдават демонстрация на откриване на отровни примамки от кучето Барс. Дете от еко-клуба разказва: „На Кенана ни показаха едно обучено куче. То търсеше наденица с отрова и трябваше да се опита да не я изяде”. Примамките са поставяни от фермери против вълци и чакали и са причина за смъртта на много лешояди. Природолюбителите научават и за другите опасности, които грозят птиците в природата, и начините, по които биха могли да помогнат за опазването им.
На връх Аида край Хасковски минерални бани децата търсят тайнствено съкровище - разпознават следи на диви животни, издирват редки растения и минерали и учат как се е добивало злато в миналото. Разбират, че истинските природни съкровища са растенията и животните. Вживяват се в ролята на ловци на песни - записват птичи песни на мобилните си телефони и с помощта на експерт от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) определят кои са птиците и научават какви са навиците им. Децата участват в подготовка на комикс за египетските лешояди, който е разпространен в 2 училища, 2 детски градини в Хасково, Регионална библиотека и 14 читалища в община Хасково. Общо 83 ученици - от екоклуба и 4 класа начално обучение посещават Глухите камъни, Орлови скали, Дяволски мост, Кован кая, връх Аида и Маджарово. По време на екскурзиите децата от клуба вляизат в ролята на екскурзоводи пред своите съученици и родители.
Участниците от клуба представят пред публика от 970 деца от предучилищна група и начален курс на ОУ „Св.П.Хилендарски”, ОУ „Св.Кл.Охридски” - Хасково, ОУ „В.Левски” – с.Книжовник, детска градина „Ян Бибиян” и пенсионери от клуб „Н.Й.Вапцаров” компютърна презентация за дейностите по проекта, записи на птичи песни и комикс за живота на египетските лешояди, включващ анаграми, снимки, рисунки на децата от клуба и полезна информация относно опазването на световно застрашените птици. Проектът приключи с „Птица–парти”, включващо викторини, кръстословици и забавни игри.
Най-интересни за децата са практическите дейности в природна среда, наблюдението на птици в естественото им местообитание и изследването на скалните ниши. Забавна случка имат в местността Глухите камъни, където няма ехо и гласовете се поглъщат от скалния масив. Доста време продължава търсенето на няколко от кандидат-еколозите, които са се отклонили и от съвсем близко разстояние не могат да чуят гласовете на търсещите ги.
Проект “Решителни образовани дружно опазваме природното изобилие” е на Народно читалище „Н.Й.Вапцаров - 1964” в Хасково, с продължителност 6 месеца и на стойност 4620 лв. Той е един от четирите проекта, които през май 2017 спечелиха финансиране от деветото издание на програмата Мтел еко грант. Телекомът предостави близо 25 000 лева на четири малки, но стойности идеи в областта на екологията и биоразнообразието. Грантът е част от програмата за социална отговорност на Мтел "Природа с бъдеще" и се осъществява в партньорство с Фондация BCause.