Фондация BCause управлява личната дарителска сметка на Георги Павлов. През декември 2021 година 5000 лева от нея бяха предоставени на фондация "Международната награда на херцога на Единбург" за създаване на Виртуален център. Младежка програма на "Наградата", както е известна, дава възможност на милиони младежи по света да развият личността и уменията си, като създава много възможности за подобряване на околната среда, подпомагане на хора в нужда и повишаване на качеството на живот в общностите.
Създаденият Виртуален център позволява на всички младежи в България да се включат в програмата, да изберат свой наставник - Лидер и да работят за постигане на поствените цели. Центърът е отворен за всеки млад човек - без значение от неговия произход и социално положение, достатъчно е да има желание да придобие знания, да разшири хоризонта си и да натрупа разнообразен опит.
Като правило Наградата работи в училища, организации и онлайн центрове в целия свят. Виртуалният център е възможност за младите и инициативни хора да се включат в програмата дори когато в близост до тях няма лицензирана организация. Така към днешна дата благодарение на Виртуалния център в програмата са се включили 66 младежи, които биват подкрепяни от 24 свободни Лидери.
Благодарение на Виртуалния център подобрихме и улеснихме координацията и управлението на процеса по включване и свързване на участниците с техните Лидери. Желанието ни е да достигнем до 300 млади човека от различни краища на страната, като първата стъпка е да го популяризираме чрез социалните мрежи. В стремежа си да подкрепяме както развитието на младежите, така и изграждането на една по-приемаща среда за тях, подготвихме услуга, насочена към корпоративния сектор. Активно популяризираме възможността за съвместната работа между компаниите и неправителствената организация. Предлагаме на професионалисти от различни сфери да станат част от нашата програма, като те могат да провеждат теоретично интерактивно обучение или пратически да помагат на младите хора, влизайки в ролята на ментори.
Александър Митев е на 22 години от Своге. Научава за Наградата като ученик, търсейки интересен проект, с който да се предизвика и да развие уменията си. Включва се в програмата на ниво Злато и днес с радост споделя, че Наградата му помага да развие упоритостта и целеустремеността му. Определя програмата като интересна, различна, много комплексна и антидот за мързела.
Основното му направление в програмата е Физическата активност, а целта – да избяга полумаратон от 21 км. Тъй като не се слави с добри готварски умения, в направление Умения се занимава с кулинария. Споделя, че тези постижения го научават да погледне по друг начин на трудностите и да повярва, че няма невъзможни неща. Казва, че с упоритост и постоянство човек може да постигне чудесни резултати и намира това за приложимо във всяка област.
В направление Доброволчество избира да превежда видеа в различни области – мотивация, пътувания, здраве. Анелия Илиева, негов ментор в направление и дългогодишен преподавател по английски език споделя, че Александър е успял чрез работата си като доброволец-преводач да подобри значително своите езикови умения и да повиши своята мотивация за още по-задълбочено изучаване на английския език, благодарение на което успешно взима сертификат за постигнато ниво С1 на изпита на Кеймбридж.
За своя Проект в полза на общността Александър участва в две инициативи по проекти на Еразъм+. Заминава за Вилнюс, Литва по инициатива “Inclusion for Healthy Generations”, свързана с обсъждане на различни стратегии и идеи за създаване на по-здрави поколения, посредством спорта и неговата роля. Втората част от проекта си обвързва отново с пътуване - този път в Гърция, Катерини като част от “Tennis Enhancing Normative Innovation System”. Участва в спортен лагер, в който се състезава се с различни отбори, като фокус на инициативата е да се създаде система за по-здравословен начин на живот, посредством популяризиране на спорта.
Участието му в Наградата му помага да стане по-структуриран, дисциплиниран и постоянен. Казва, че независимо от квалификацията и академичните ни резултати, личните качества не са за подценяване, а Наградата създава една рутина и чувство на отговорност, като учи младият човек на много ценни умения и качества, приложими във всяка област.
Покрай Наградата и темата за спорта и здравословният начин на живот Александър избира да се занимавам с фармация. Надява се в професионален план да стане добър медицински работник и да допринесе за популяризирането на здравословния начин на живот. Мотивацията и упорството да преследва целта си дължи именно на участието си в програмата.
Наградата ми помогна да планирам по-добре, да бъда взискателен към себе си и да полагам старание. Даде ми увереност и пример, че когато работя в дадена посока, постигам крайната цел. Убедих се, че мога да стана човека, който искам да бъда, защото нося в себе си повече, отколкото предполагам. Наградата имаше много положително влияние върху израстването ми. Най-хубавото на програмата е, че не е въпрос колко можеш, а какво си готов да дадеш от себе си, за да откриеш и развиеш своя потенциал - споделя Александър.
Научете повече за Наградата: www.intaward-bg.org