За да даде рамо на неправителствените организации по време на пандемия, Фондация BCause създаде Фонд за подкрепа на НПО в условията на COVID-19.
Една от подкрепените организации беше Фондация “Международна награда на херцога на Единбург – България”, които получиха 15 000 лева от фонда.
Какво е Наградата?
Наградата е програма за личностно развитие, която работи в училища, организации и онлайн центрове в целия свят, основана от херцога на Единбург, принц Филип, през 1956 г. Програмата дава достъп на младежи до глобална рамка, която им предоставя възможност да учат и да растат чрез неформално образование, работейки за международно разпозната акредитация. Млади хора на възраст 14-24 години участват в нея на три нива: Бронз, Сребро и Злато. Участниците във всяко ниво, заедно с вдъхновяващи наставници, си поставят амбициозни цели в няколко направления - Доброволчество, Физическа активност, Умения и Приключение сред природата.
„Както всички останали подобни инициативи, програмата на „Наградата“ трябваше да се адаптира към условията на физическа дистанция.
През 2020 година възможностите за лични срещи между екипа, участниците и Лидерите в Наградата бяха редуцирани до минимум. Въпреки това, с общи усилия успяхме да намерим начини да поддържаме връзката си и да увеличим шансовете младите хора и техните Лидери да усетят положителното въздействие от програмата.
Фокусирахме се върху търсенето на допълнителни комуникационни канали и дейности, в които да ангажираме участниците, за да намалим чувството за изолираност и трвожност в пиковете на социална изолация. Качественото преживяване на младите хора в Наградата е в резултат на мотивирани и добре подготвени възрастни доброволци, които се стремят да прилагат програмата по начин, съответстващ на международните стандарти. Ето защо, през 2020 г. отделихме необходимото време да обучим нови лидери, супервайзъри и оценители на приключенски пътувания, както и да обменим чужд опит с колеги от други страни. Актуализирахме програмата на обучението за управление на Наградата. Съвместно с Международната фондация успяхме изцяло да дигитализираме обученията за нови лидери и да участваме в изработване и тестване на методология за провеждане на всички обучения във виртуална среда. Това ни даде така необходимата сигурност, че ще можем да продължим да осъществяваме дейността си и в последващите етапи на пандемията.
С предоставените средства от Фондация „BCause“ успяхме да стартираме 5 нови инициативи, чрез които разширихме въздействието на програмата:
- Посланици на Наградата – Допълнителна работа с участници от цялата страна с цел развиване на техните общности, екипна работа, стратегическо мислене и овластяване на младежи от отдалечени населени места.
- 4 бр. онлайн обучения за нови Лидери, СиО и Координатори.
- Лицата на Наградата – Онлайн издание за ролевите модели в Наградата.
- Уебинари – за подкрепа на Лидерите и Участниците в дейностите им свързани с прогамата.
- Куизове на Наградата – за неформално ангажиране на общността от Лидери и Участници.
Статистиката за постигнатия обхват от 2020 година:
63 Нови Лидери
285 Нови участници
22 Нови Супервайзъри и Оценители
8 Нови организации
(2 - НПО, 6 - училища)
4 Нови градове
Златица, Лом, Стара Загора, Сливен
Ето и разказ за един от участниците, които имаха възможност директно да се възползват от помощта на BCause:
Елиан Монов е на 18 години, от с. Хърлец – малко селце до атомната столица на България – град Козлодуй.
Той е участник в Международната награда на херцога на Единбург – България.
В началото на септември 2019 г. Елиан си поставя за цел не само да стане участник в Международната награда на херцога на Единбург, а и за 6 месеца да постигне ниво Бронз, което е първото от трите нива на програмата. Обмисля дълго какво да направи, за да постигне възможно най-добри резултати.
През декември 2019 г. вече е готов с идея: след 3 месеца да организира интерактивна среща с минимум 6 участници, на която да се обсъдят резултати и впечатления от “19-та Национална среща на младежките парламенти, април 2020 г., в град Козлодуй“.
След три месеца обаче идва пандемията.
“Понякога се случват събития, които променят нашите планове и е необходимо да направим промяна, за да останат валидни, както моята главна цел в Наградата. Това предизвикателство ме мотивира да се променя и адаптирам към успешно реализиране спрямо условията, в които съм. Да погледнем от добрата страна на ситуацията – природата ни дава шанс да се пренасочим в правилната посока, сега имаме време за всичко, което сме отлагали!” – споделя Елиан.
На 13 март, 2020 г. в България е въведено извънредно положение и планираната среща на живо се проваля.
Елиан започва отново да обмисля различни варианти и така му хрумва идеята – да организира видео разговор на тема „Възможности от вкъщи – #ЩеСеСправимЗаедно“, в който да представи и „Наръчник против скука – възможности ONline и OFFline“ за младежите, които имат свободно време след дистанционното училище и искат да го инвестират в нещо полезно за себе си.
Всичко това се оказва толкова добра идея, че Елиан вече обмисля следващи стъпки: да сподели събраните идеи от наръчника с още младежи в България.“