Ето какво ни разказаха нашите приятели от фондация „Биоразнообразие” за помощта, която получиха от Фонд за подкрепа на НПО в условията на COVID-19, който BCause създаде като отговор на кризата с COVID-19.
Получената подкрепа от Фондация „BCause: в помощ на благотворителността в България“ имаше ключова роля за Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) и подпомагане на нашата роля да отстояваме опазването на природата, да помагаме хората да разбират взаимовръзките между опазването на екосистемите, нашето здраве и благополучие и необходимостта да избираме как да живеем, консумираме и произвеждаме, така че да опазваме нашия дом – Земята.
В периода септември – декември 2020 г. екипът на БФБ организира традиционното си годишно събитие „Годишни награди за биоразнообразието“, които през 2020 г. за пръв път бяха и с акцент върху климата. Чрез Наградите популяризирахме 60 добри примера – на хора, институции, организации, бизнеси, политики и медии в областта на защита на българската природа. Чрез цялостна кампания в социалните мрежи с видео клипове, интервюта и публично гласуване, чрез официалната церемония в зала „В парка“ и нейното директно излъчване в интернет, включването на независимо жури от влиятелни личности и медийно отразяване на номинациите и събитието, тези добри примери достигнаха до над 500 000 души.
Екипът ни организира Конкурс за подкрепа на дипломни работи и дисертации на млади учени по темите на опазване на биоразнообразието и климата. Фокусирахме се върху неговото разпространяване чрез университети, студентски съвети и клубове както и през социалните мрежи.
Информация за конкурса достигна до над 25 000 души.
Момент от церемонията за „Годишни награди за биоразнообразие и климат“, 22 октомври 2020. В зала „В парка“ се събраха представилите на 58-те номинирани, жури и много гости.
Впоследствие, чрез международния ни проект „Game over? Do not let climate change end the game” финансирахме 6 дипломни разработки, които най-точно отговаряха на изискванията.
Лиляна Василева - работа на терен. Един от подпомогнатите дипломни проекти (дисертация) на тема влияние на климатичните промени върху дъждосвирцовите птици в Поморийско и Атанасовско езеро.
Цветелина Петрова – работа на терен. Един от подпомогнатите дипломни проекти се фокусира върху два местни и един инвазивен вид блатни костенурки и изследва тяхното състояниее, заплахи и разпространение.
Поради дългосрочната необходимост от независимо финансиране за реализиране на научни изследвания, спешни дейности по опазване на природата и информационни кампании, с получената подкрепа БФБ се фокусира върху две дарителски кампании. За целите на нашия Фонд за опазване на биоразнообразието изготвихме клип, който достигна до 9400 души и събра 10 000 лв. Включихме се и в международната дарителска кампания #Giving Tuesday с кампания „Учи с игра за климатичните промени!“, реализирана чрез platformata.bg и набрахме 2300 лв. – част от необходимите средства за отпечатване на настолна игра за климатичните промени. Играта ще бъде разпространена безплатно до поне 200 еко-клуба, кръжоци, класове, школи и младежи, участници в нашите образователни програми, партньорски организации и активисти доброволци.
Получената по „Фонд за подкрепа на НПО в условията на COVID-19“ подкрепа беше призната за съфинансиране по проект„Game over? Do not let climate change end the game”, което осигури възможност за реализиране на проекта през следващите 3 години. Така ще продължим да информираме за въздействието на климатичните промени, да подпомагаме млади учени и младежки дейности, да въвличаме различни сектори и да развиваме иновативни подходи за гражданска информираност и ангажиране.
Лагер на Витоша - част от информационните дейности по проект „Game over? Do not let climate change end the game”. 15 младежи се запознаха с експерти и научиха повече за ролята на торфищата и горите за екологичното равновесие, както и тяхната уязвимост от промените в климата и човешката дейност.
Основното, което получихме от Фондация „BCause: в помощ на благотворителността в България“, бяха не само парите, а усещането за съпричастност и грижа за общността на гражданските организации. За нас беше от особено значение, че във време на такава страшна здравна криза - нашата работа беше призната и оценена. Това ни върна вярата, че пандемията ще отмине и тогава ще е много важно да се оцени дали сме успели добре да вършим работата си, да предотвратим заплахи за природата и сме успели да информираме хората за случващото се в сферата на околната среда, въпреки променения дневен ред на обществото.