Програмата „Забавно лято, грижовна есен“ се осъществява в подкрепа на общностите в тютюнопроизводителни региони в страната. Предлага приключенско-образователна академия за деца и осигурява безплатни специализирани медицински прегледи и консултации на място за възрастни хора. За първи път тази година програмата включва и трети модул - идентифициране, менторство и подкрепа за млади предприемачи от тютюнопроизводителните региони.
За успешното осъществяване на програмата Фондация BCause и Филип Морис България разчитат на сътрудничеството с Народно читалище “Бъдеще сега” и Фондация “Направи добро - Александровска” към Александровска болница.
През 2016 г. програмата „Забавно лято, грижовна есен“ бе сред отличените в Годишните награди за отговорен бизнес на Българския форум на бизнес лидерите. В следствие на отчетения успех от провеждането й през 2015 г. и 2016 г., тази година програмата се обогатява в разширен брой тютюнопроизводителни региони в 20 населени места – Сатовча, Вълкосел, Кочан, Слащен, Абланица, Цар Самуил, Странджево, Нова Черна, Бенковски, Силен, Черник, Искра, Чакаларово, Окорош, Правда и Караманци, както и градовете Тутракан, Крумовград, Хаджидимово, Дулово. Над 600 деца на възраст между 6 и 14 години в 27 групи ще се включат в лятна приключенско-образователната академия, за да подобрят способностите и мотивацията си за учене и да придобият ценни умения и познания за личностно развитие, умения за работа в екип, наблюдателност, връзка с природата и света около нас чрез различни видове образователно-игрови модели, адаптирани към съответната възрастова група.
Във втория етап на програмата в партньорство с Фондация Направи добро - Александровска” към Александровска болница през октомври и ноември ще се осъществят над 2000 безплатни специализирани медицински прегледи на място за възрастните хора от тютюнопроизводителните региони в страната в общините Сатовча, Хаджидимово, Крумовград, Кирково, Тутракан, Ситово, Дулово, Стамболово, Харманли и Минерални бани.
Тази година програмата „Забавно лято, грижовна есен” за първи път включва предприемачески модул за млади и талантливи предприемачи от тютюнопроизводителните региони - хора с идеи за стартиране на бизнес или активни неправителствени организации в регионите на Благоевград, Кърджали, Силистра и Хасково. От тях 60 ще се включат в тренировъчните програми, в които ще се запознаят детайлно с генерирането, формулирането и презентирането на своите бизнес идеи. Те ще бъдат поставени в конкурентна среда помежду си, а класираните на първите четири места ще бъдат поканени да се включат в най-мащабната надпревара за предприемачи Rinker’s Challenge 2017 и да участват във финалната част на конкурса като се състезават за стартово финансиране на проекта си в размер на 20 000 лв.