През 2024 г. Фондация BCause финансира пет проекта на НПО в конкурса „Детско здраве“ към Фонд "Лечение и рехабилитация на деца" на обща стойност 49 520 лв. Конкурсът бе отворен за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Проектите дoпринесоха за диагностика и превенция на заболявания сред децата и улесниха достъпа до здравни услуги на деца от уязвими групи. Общо 636 деца получиха здравни грижи, от които 606 - профилактични прегледи, а 30 - редовни терапии и процедури, назначени от специалисти.
Представяме ви кратки истории на вече завършилите проекти.
Много е интересно, няма нищо страшно!
Младеж в 11 клас влезе спокоен и уверен за прегледа. Легна, вперил любопитен поглед към проф. Митева и ехографа. Въпреки интереса си, не се осмели да зададе въпроси. Усещайки това, проф. Митева веднага го въвлече в разговор, в който стана ясно, че той учи в профил „Биология и химия“ и с нетърпение очаквал да види на практика това, което изучават в училище. Разговорът премина непринудено. Ученикът започна да разказва за органите на отделителната система и тяхната функция, а възможността да ги види в реално време на ехографа, го изпълни с радост и вълнение. Вдъхновен от преживяното, той започна да коментира значението на грижата за бъбреците и свързаните с тях органи. След прегледа, ентусиазмът му се пренесе и извън кабинета – излезе развълнуван в коридора и започна да разказва на останалите деца за преживяното. Думите му: „Много е интересно, няма нищо страшно!“ огласиха цялото пространство, заразявайки всички с любопитство и увереност.
Сдружение „Асоциация на родители на деца с бъбречни заболявания” - София получи 10 730 лв. за профилактика на нефрологични заболявания на учениците от ученици от 1 до 12 клас в Златоград и селата към общината.
456 деца бяха прегледани, а родителите на около 100 присъстваха на прегледите и участваха в индидидуалното консултиране. При 56 ученици бяха установени бъбречни заболявания, които след това получиха препоръки за лечение и проследяване. Родителите изпитаха облекчение след изключване на съмнения за заболявания и благодариха за възможността да проверят здравословното състояние на децата си. С родителите и класните ръководители бяха обсъдени конкретни диагнози като: разлика в размерите на бъбреците, двойно дренажна система, паранхимен мост, утайка в пикочния мехур, хидронефроза, мегауретер, пиелектазия, нощно напикаване и уголемен пикочен мехур. Най-голям е броят на децата с уголемен или пълен пикочен мехур – проблем, изискващ допълнителна работа с учениците и родителите. Екипът отправи конкретни предложения към училищните ръководства и местната власт с цел дългосрочно опазване на здравето на децата. Подготвено бе и писмо с настояване за различна национална политика спрямо малките населени места, където бе установен над 10% дял на скрити бъбречни заболявания, изискващи редовен контрол за минимизиране на усложненията. Децата повишиха познанията си за здравословното хранене и хигиенните навици и най-вече към функциите на бъбреците.
Децата напредват
Едно от децата, включени в проекта, е тригодишната Ева от Стара Загора. Тя живее в пълно семейство и има брат близнак, който също показва дефицити и изоставане в развитието. Въпреки че все още няма поставена диагноза, при Ева е налице видимо изоставане, включително липса на говор. Благодарение на системната работа между специалист и родители, които получават насоки при всяко посещение, се наблюдава напредък – Ева установява по-устойчив очен контакт, показва подходящи емоционални реакции, започва да имитира движения, жестове и да прави опити за говор. За по-бързо социализиране, детето започва да посещава детско заведение, където се адаптира бързо, ходи с желание и играе с връстниците си. След приключването на проекта, Ева постъпва в Центъра, където с нея продължава да работи логопед.
Гражданско сдружение „Алтернатива 55” - Стара Загора получи 6 000 лв за диагностика и подкрепа на 8 деца със симптоматика за проблеми в развитието още от бебешка възраст. Освен с децата, екипът работи и с родителите. Ранната диагностика е ключова за развитието и социализацията за децата с аутистичен синдром или умствено изоставане. Екипът организира домашни посещения на своите специалисти за по-точно определяне на възможностите и потребностите за всяко дете.
От работата с осемте деца и техните майки се наблюдава видим напредък в психичното и емоционалното състояние на децата. При седем от тях се забелязва по-бързо развитие на поведението, докато при едно дете напредъкът е по-бавен. Поради заявеното желание на родителите за продължаване на работата с децата, седем от тях започнаха да посещават Центъра след края на проекта, за да няма прекъсване в процеса и да се постигнат още по-добри резултати.
В битка със зависимостта
М.И. пристигна в центъра преди Коледа, когато беше в тежка зависимост от психоактивни вещества, започнала още на 11 години. Проблемите му включваха депресия, здравословни оплаквания и вторична зависимост от интернет. Семейната му ситуация беше тежка, с майка, работеща на смени, и баща, който не се грижи за семейството. След неуспешно лечение и много трудности, майка му най-накрая потърси помощ.
В началото М.И. беше незаинтересован и отчаян, но след три седмици в центъра започна да показва признаци на промяна. Започна да участва в супервизии, да се интересува от учене и спорт, и да споделя чувства с новите си съжители. Откри, че истинската свързаност с хората му носи повече удовлетворение от наркотиците. Също така започна да се свързва с терапевти с личен опит, които му показаха, че не е сам в борбата си. М.И. започна да рисува и да води дневник, като започна да осъзнава дълбоките емоционални наранявания, които стоят зад проблемите му. Това е началото на труден, но обещаващ път към възстановяване.
Фондация "Общност в помощ на зависимите“ - Габрово получи сумата от 11 000 лв. за проект “Здраве за децата днес, за да има утре!”. С него бяха положени основите на създаването на Център за настаняване от семеен тип в с. Радовци, община Дряново, в който първоначално 7 младежи от 14 до 18 годишна възраст със зависимости получиха нужната специализирана психологическа помощ. Целта е подрастващите да бъдат изведени от обичайната им среда, която ги провокира към пристрастяването, да се възползват от професионална помощ и да поставят началото на новия си живот без зависимости. В програмата са включени обучения като дървообработване, работа с глина, компютърна грамотност, арт-терапия, придобиване на базови трудови умения, спорт. Паралелно екипът на фондацията работи терапевтично и с родителите на младежите от Центъра.
Рано е да се говори за трайна промяна в поведението, физическото състояние и научените умения на приетите резиденти, тъй като те са едва в началото на 6-месечния терапевтичен курс. Въпреки това, вече могат да се отбележат някои положителни промени. Никой от тях не употребяват психоактивни вещества, нямат достъп до видеоигри и стриктно спазват установен режим на пребиваване. Този режим включва физическа активност чрез спортни занимания, учене по предметите за съответния клас, както и индивидуална и групова работа с психолози.
Лекар в квартала
Фондация "Здраве и социално развитие" - София получи 10 790 лв. за проект “Лекар в квартала”. С тези средства 150 деца от София и Самоков имаха достъп до качествена медицинска грижа в медицинските кабинети в центровете на фондацията в кв. Факултета в София и кв. 7 в Самоков. Децата там са със затруднен достъп до медицинска грижа поради отдалечеността на кварталите и нежелание на част от общопрактикуващите лекари да работят с ромски пациенти. В тези квартали живеят семейства с нисък социално-икономически статус. Те са високорискови за развиване на анемия и други заболявания поради лош хранителен режим и липса на профилактика. Голяма част от децата не са ваксинирани със задължителните за възрастта ваксини, което е предпоставка за възникване на локални епидемии. ”Лекар в квартала” подобри профилактиката на заболявания с акцент върху анемията, диагностика и лечение.
Годината започна с 12 безплатни медицински прегледа в лекарския кабинет на Център МИР - Самоков. Д-р Краси Байнова продължава да бъде мила и отдадената на работата и здравето на своите пациенти, но този път резултатите са тревожни – 5 от 12 прегледани деца са диагностицирани или със съмнения за анемия. Две от прегледаните момичета вече са с потвърдена анемия и са с назначена терапия и хранителен режим от д-р Байнова, а други три деца са с предписания за кръвни изследвания за анемия. Една от диагностицираните пациентки е Емилия. Тя е едва на 15 години и вече е майка. Д-р Краси прегледа както нея, така и бебето й. Младата майка обаче не чу „Няма анемия“. Тя не би се изследвала и изобщо нямаше да научи, че анемията не е за подценяване и носи рискове за здравето, ако не се лекува. Нямаше да се погрижи и за своето здраве, ако не съществуваше възможността за безплатните прегледи в кв. 7 в Самоков.
Първи стъпки
М.П. е 10-годишно момче с хиперактивност и дефицит на вниманието, отглеждано само от майка си, без контакт с бащата. Той проявявал агресия, самонараняване и трудно се адаптира в училище. Проблемите му се засилвали след загубата на баба си. Работата с екип от специалисти включвала Монтесори педагог, психолог и музикотерапевт, които успели да открият интересите му и да му създадат подходяща връзка. Съвети за консултация с невролог и медикаментозно лечение довели до положителен напредък.
Работата с него се съсредоточила върху концентрацията, изразяването на емоции чрез музика, психодрама и монодрама, както и върху връзката му с майката и липсата на мъжка фигура. Въведени били и битови умения като лична хигиена. М.П. започва да обича музиката и да спазва правила, а майка му го записала на плуване, което му харесва. В момента се обсъжда възможността за контакт с бащата, което е мечта на момчето. М.П. започва да говори за своите чувства и преживявания.
Фондация "Първи стъпки" - Пловдив подобрява качеството на живот на деца със СОП и техните семейства. Със сумата от 11 000 лв. фондацията осигури терапевтични услуги за 15 деца на възраст от 3 до 18 години, като подпомогна тяхното психо-емоционално състояние.
Наблюдаваните подобрения в психическия, емоционалния и физическия статус на децата включват намаляване на тревожността и стреса, повишаване на самооценката и увереността, по-голяма изразителност на емоциите и намаляване на агресивното поведение. Децата показват по-положително отношение към дейностите, подобрено взаимодействие с връстници и възрастни, намаляване на социалната изолация, увеличение на вниманието и концентрацията, по-добро разбиране и изпълнение на инструкции, повишен интерес към ученето, намаляване на негативните реакции при промяна на рутина и по-добро управление на емоциите. Те показват увеличена инициативност и самостоятелност.
Средствата във Фонд "Лечение и рехабилитация на деца" на фондация BCause се набират изцяло от дарители – компании и хора, които подкрепят тази кауза.