Три дъхновяващи истории от Фонд "Нашите родители” на Фондация BCause от 2024 г.
Дарителският фонд "Нашите родители" има за цел подобряване на здравните и социалните грижи за възрастни хора, както и възможност за социализация и достъп до култура. Чрез него фондация BCause финансира на конкурсен принцип неправителствени организации, които работят за добруването на хора над 65 години, самотноживеещи и/или болни. През 2024 година финансирахме 13 проекта на обща стойност 96 190 лв. Проектите обхванаха общо 1221 възрастни хора. В няколко последователни статии ви представяме кратки разкази за вече завършилите проекти.
За активни старини на самотноживеещите възрастни хора от с. Леденик
Децата, които не бяха работили в градината, научиха много, когато баба Дими им показа как да оформят редовете и да засяват ранните култури. Малчуганите се надпреварваха да копаят и сеят, а реколтата напролет ще бъде тяхна. Следващия месец, когато възрастните съселяни започнат да сеят, децата ще посещават всеки уикенд по няколко възрастни хора, за да помагат в градините и за почистването им, тъй като това е трудно за тях.
Идеята да помагат на възрастните хора, които продължават да отглеждат зеленчуци в градините си и често се нуждаят от помощ, бе добре приета от децата. Те бързо разбраха важността на добрия пример.
Сдружение “Европейско развитие за село Леденик” получи 2870 лв. за проект "За активни старини на самотноживеещите възрастни хора от с. Леденик". Освен средства за проекта, организацията получи за дейността си и два лаптопа.
Участваха 19 самотноживеещи възрастни лица над 65 години от селото и 18 деца до 18-годишна възраст. Възрастните ентусиасти бяха обучени как да използват съвременни дигитални устройства, като паралелно с това бе насърчена и връзката с най-младото поколение на селото.
Ползата и за възрастните, и за младите, бе в съживяването на село Леденик и общността, в приятните емоционални моменти, в които бабите учеха децата на ръкоделия, кулинария, градинарство, а децата с интерес приеха новите за тях занимания. Децата научиха умения, които никога преди това не бяха виждали. За възрастните ни съселянки бе трогателно, че те са заинтересовани от техните умения и знания и с радост провеждаха работилничките.
Ментално здраве
В Домa за възрастни хора уроците по ментална аритметика се превърнаха в много повече от занимание – в моменти на смях, емоции и нетърпеливо очакване.
Преподавателката Алисия си спомня с усмивка момента, в който попита как да се обръща към тях – на „вие“ или на „ти“. Всички се засмяха: „Как на ‘вие’? Ти вече си ни внуче!“ За възрастните уроците са забавление и тренировка за ума, а за нея – истински урок по обич и смисъл.
Атанаска първоначално се отказа, убедена, че това не е за нея. Но когато видя колко се забавляват приятелките ѝ, се върна и сега, заедно с Пена – която в началото често забравяше за часовете – са първите, които сядат на местата си. Вили се включи по-късно, но бързо навакса и вече помага на останалите с усмивка и търпение, като истински учител. Милка, на над 90 години, не пропуска час, въпреки че се движи трудно и не чува добре – обича задачите почти колкото кръстословиците. Снежка, прикована на легло, решава по 750 задачи седмично, рисува и открива разлики, а с всяка нова порция задачи подарява и по нещо сладко – „За да знаеш, че ми правиш дните по-хубави“, казва тя. Най-новата участничка – Нина – не вижда добре, но не се отказва. Помоли задачите да ѝ бъдат разпечатвани с голям шрифт, само и само да не пропуска. Участниците повишиха уменията си за пресмятане наум, което е много трудно постижимо на тази възраст. Към момента смятат двуцифрени числа наум.
Фондация "Предай нататък", София получи общо 10000 лв. за двете си проектни идеи за организиране на редовни занимания, които да разнообразят живота в домовете за възрастни хора:
„Ментално здраве“ за 10 човека от Дом за възрастни хора в София, които имаха занимания по ментална математика веднъж седмично за 4 месеца. Целта е подобрение на тяхното ментално и емоционално здраве.
„Отново на 20 с песни и танци“ с 50 участници от няколко общински дома в София и страната. Два пъти месечно за 5 месеца възрастните хора имаха възможност да танцуват народни и модерни танци, под ръководството на местни хореографи. Музиката и танците водят до безспорни здравословни ползи, подобрен емоционален статус, но най-вече откъсват възрастните хора от домовете от сивото им ежедневие и ги връщат години назад в дните на тяхната младост.
Домашен майстор
Д. е на 85 години и живее в отдалечена местност, където няма добра пътна инфраструктура. Силно прегърбена и придвижваща се с патерица, Д. живее в скромна стаичка с печка на дърва и няколко шкафа, а тоалетната ѝ е извън къщата – до нея се стига само ако се излезе навън и се заобиколи сградата. Това е особено опасно през студените и заледени нощи, когато става по няколко пъти.
Останала без съпруг и син, без преки наследници, най-близките ѝ хора днес са племенницата и нейното семейство. Жената е бивша учителка в детска градина – интелигентна, внимателна и ранима.
Д. научава за проекта от информационна карта, оставена в торбичката ѝ с храна, и единствена от хората, получаващи социални услуги у дома, попълва и връща картата по същия начин. Когато я посещават от екипа, тя разказва спокойно за ежедневието си – трудно, но подредено. Може да сготви, ако някой ѝ напазарува, но предпочита готова храна. Най-голямото ѝ притеснение обаче остава външната тоалетна. Когато ѝ предлагат тоалетен стол, в началото не знае какво е това.
След като вижда снимка, се усмихва и си спомня: „Такъв имаше съседът ми.“ Харесва ѝ идеята, че може да го сложи до леглото – прилича на обикновен стол. Eдин малък предмет, който може да донесе голямо облекчение и сигурност в нощите ѝ.
Сдружение "Шанс и подкрепа", Трявна получи 9350 лв. за проекта си „Домашен майстор“, насочен към възрастни хора над 65 г. от Трявна и околните села, предимно жени, останали сами в домакинството, които нямат средства или подкрепа от свои близки, за да се справят с възникналите трудности от битов характер. Трудностите не са задължение на социалните асистенти – развалени електроуреди, ВиК, брави, контакти, мебели. Възрастните хора търсят подкрепа от близки и съседи поради липсата на специалисти, които да извършват тези дребни ремонти. Ако нямат близки или съседи, се стига до трайно влошаване на качеството на живот на възрастните хора от на пръв поглед дребни проблеми.
Майсторите и екипът направиха 82 посещения, ремонтите са 92 за 39 души. Проведени са и 8 консултации на място, без последващ ремонт. Разпространени са над 700 информационни материала. Над 100 възрастни хора са подали заявки, като всички консултирани са изразили удовлетвореност и желание инициативата за текущи малки ремонти да продължи.