В началото на март започва първият курс по социално предприемачество в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Негови инициатори и организатори са Обединени Идеи за България. В програмата ще участват и експерти от Център за предприемачество и обучения "Ринкър" към Фондация BCause.
Курсът е избираем за бакалаври и магистри в Стопански факултет и е отворен за всички, които проявяват интерес към социалното предприемачество. Той цели да подготви студентите за реалния свят на бизнеса като стъпва върху примери за успешни социални предприятия в България, Кения, Южна Африка и САЩ. Студентите ще имат възможност да придобият практически знания и умения, свързани с изграждане, финансиране и управление на социално предприятие. Дискутирайки казуси от България и света, студентите ще научат основните стъпки, предизвикателства и цели във фазите на дизайн, стартиране и скалиране на успешни предприемачески инициативи със социален елемент.
В съдържанието на курса са включени анализи на различни бизнес структури, методи за управление на ресурси, структуриране на екип и добри практики за постигане на устойчивост на предприятието. Студентите ще разглеждат стратегии, рискове и предизвикателства при стартиране и управление на социално предприятие.
Практическата насоченост на курса, за сметка на силно ограничена теоритична постановка, е основно предимство на предмета. Курсът включва дискусии по казуси, всеки от които изследва следните фактори:
1. Устойчивост - Канали за приходи на социалното предприятие, методи за гарантиране на дългосрочна визия за развитие.
2. Въздействие и измерване на успеха - Ефект от социалното предприятие (обществен ефект, влияние върху таргет групи), методология за измерване на въздействието на социалното предприятие и неговата ефективност.
3. Иновация - Видове социална иновации, процес на създаване и растеж.
Част от казусите, които са предвидени за студентите включват:
1) Danimal - корпоративно развитие на продукт за най-бедната част от населението в Южна Африка;
2) Care – създаване и управление на инициатива за полагане основите на бизнес среда в земеделския сектор в Кения.
3) Таратанци – създаване и финансиране на устойчив бизнес модел за социално предприемачество в България, насочен към развитие на културата.
4) Заслушай се – структуриране на успешен бизнес модел на социално предприятие, насочено към овластяване на хората с увреден слух
5) Ruby Cup – валидация, ценообразуване и дистрибуция на продукт, насочен към жени от третия свят.
6) Endeavour – изграждане на стратегия и тактика за бърз растеж на социално предприятие в интернационална среда, предизвикателства пред растежа.
В курса са предвидени гост лектори, опитни професионалисти в сферата на социалното предприемачество.
Курсът стартира на 2-ри март 2017 г. в Стопански факултет на бул. Цариградско шосе 125. Лекциите ще се провеждат всеки четвъртък от 18:30 в зала 300.
Не пропускайте да се запишете:https://goo.gl/e0mDC1