Директорът на BCause Елица Баракова е съдокладчик на актуално становище по темата за социалната икономика на ИСС
Развитието на социалната икономика е предмет на становище от 19.07.2024 на Икономическия и социален съвет на България (ИСС). Разликите в обема и обхвата на сектора у нас и в другите държави от Европейски съюз и големите очаквания социалната икономика да допринася към решаването на важни социални проблеми са сред причините ИСС да се занимае с темата.
Становището събира в едно позициите на трите групи на ИСС: представителните организации на работодателите, синдикатите и неправителствените организации. Препоръките адресират националните институции, най-вече Министерството на труда и социалната политика като водещо политиките в сферата, но също и местните власти.
Становището подчертава колко важно е държавата да има ефективни политики за развитие и подкрепа на цялата екосистема: социални предприемачи, национални и местни структури, частни инвеститори. Като основни са посочени две нужди - от една страна, наличието на разнообразно и устойчиво финансиране и от втора, изграждане на добър организационен капацитет чрез подкрепа за нови и съществуващи акселераторски и менторски програми и организации.
В становището са включени и предложения за законодателни промени: хармонизиране на дефинициите в съществуващия Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика с актуалните в Европейски съюз, улесняване на вписването в Регистъра на социалните предприятия, разширяването на обхванатите от него предприятия, които да бъдат обект на подкрепящи мерки. ИСС разглежда и някои възможности за разширяване на пазарите на социалните предприятия чрез механизмите на социално-отговорните обществени поръчки и улесняване на бизнеса да купува стоки и услуги от социалните предприятия.
„България има голям потенциал за устойчиво решение на проблеми като заетост, интеграция на хора с увреждания и решаване на неравенствата в образованието, достъп до култура и до здравни услуги. В момента изоставаме от Европа като брой на заетите хора в предприятията от социалната икономика и от процента на БВП, който те произвеждат. Необходими са конкретни мерки, каквито посочваме в становище по темата - каза Елица Баракова, която е съдокладчик на становището.
Вече много организатори на събития знаят, че могат да поръчат „социален“ кетъринг и дребни подаръчета за гостите си, изработени от хора с увреждания или от друга уязвима група. Много от нас и децата ни са учили пиано, театър, английски или компютър срещу такса в местното читалище. Възможностите социалните предприятия да произвеждат повече и по-разнообразни продукти, а държавните и частните организации и ние, хората да ги използваме в ежедневието си са много по-големи, подчерта Елица Баракова.
Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause и член на Група III на ИСС е съдокладчик на становището заедно с Асиа Гонева от КНСБ (Група II). Работата на докладчиците бе подпомогната от външните експерти Цветелина Маринова и Юрий Вълковски.
Запознайте се с пълния текст на Становището.
За ИСС
Икономическият и социален съвет на България (ИСС) е консултативен орган, който има за цел да представя и защитава интересите на различни социални групи и да подпомага процеса на вземане на решения в областта на икономическата и социалната политика на страната. ИСС обединява представители на работодателските организации, синдикатите и неправителствените организации, като функционира като тристранен съвет.
ИСС е създаден с цел да осигури платформа за обсъждане и разрешаване на важни икономически и социални въпроси, като допринася за по-ефективно и балансирано управление на страната.