Стартъпи в сферата на логистиката, екологията и грижата за животните са победители в националния конкурс
Финалът на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2024 г.” се проведе на 31 май в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“. Третото издание на състезанието бе организирано от Фонда на фондовете и Стопанския факултет на Софийския университет с подкрепата на 40 партниращи организации от инвестиционната и стартъп екосистема у нас, сред които бе и Фондация BCause с нейния Център Ринкър за предприемачество и обучения.
В конкурса се включиха близо 300 участници като отбори или индивидуални състезатели. Всички те преминаха през 10-седмична обучителна програма, в която имаха възможност да развият идеите си под менторството на експерти от партниращите организации. Един от менторите беше Пенка Цветкова, Директор "Бизнес развитие и международни отношения" във Фондация BCause, която проведе индивидуални менторски сесии със социалните предприемачи, достигнали до полуфинал и финал, и уебинар на тема "Успешно социално предприемачество".
На финала кандидатите представиха идеите си пред професионално жури.
Победител в конкурса стана BuddyGuard - платформа, свръзваща стопани и гледачи на домашни любимци. Платформата прави бърза връзка между страните, по ясен график и с навременни и сигурни плащания за услугата. Освен, че бе класирана на първо място, BuddyGuard получи и Наградата на публиката.
За нас беше удоволствие да бъдем партньори на състезанието "Най-добър студентски стартъп на България 2024" - коментира Явор Гочев, Програмен директор на Център Ринкър към Фондация BCause, който беше член на журито и връчи наградата на победителя. - Всички участници се представиха страхотно, като смело отговаряха на въпросите на журито.
Второ място в конкурса спечели Truckspedia - платформа за автоматизиране и оптимизиране на логистичните процеси в Европа. Стартъпът използва AI алгоритми за свързване на свободни товари със свободни камиони.
На трето място се класира ReGrounded - иновативен, устойчив материал, който се получава от комбинацията между отпадък от кафе, отпадъчен дървесен материал и други био продукти. Материалът е безопасен за контакт с храна, на био-основа, изключително здрав, издръжлив, усточив, биоразградим, компостиращ се и може да бъде рециклиран многократно без загуба на физическите си свойства.
Наградата за "Най-добър ESG" стартъп спечели екипът на GreenFilters, които са ученици в 11 клас в ЧЕГ „проф. Иван Апостолов“ в София. Проектът предвижда рециклиране на цигарените фасове, които са значителен източник на замърсяване, заради пластмасата в филтрите им до активен въглен за пречистване на вода, въздух и др.
Повече информация и снимки ще намерите в страницата на Фонда на фондовете