След пет издания на Академия за учители „Забавно лято“ смело можем да кажем, че работата с учители се случва най-добре в клас, където те са в стихията си. Това ясно си пролича и по време на серията менторски срещи, които екипът на „Бъдеще сега“ (NC Future Now) проведе в периода 6-9 февруари 2023.
По време на посещенията в училище Лета Панайотова и Теодор Василев, в качеството си на ментори в програмата, планираха и проведоха часове съвместно с учителите, които през ноември миналата година преминаха обучението „Уча с любов“. То цели да въведе в учебния процес повече дидактични игри и глобализиращи учебния материал приказни истории.
В ОУ „И. Сергеевич Тургенев“ - Разград например се проведе съвместно занимание за 1-ви, 2-ри и 4-ти клас, в което учители и ученици пътешестваха заедно из космоса. Превръщайки се в жив макет на Слънчевата система, заобиколена от съзвездия и с цяла Космическа станция, кръжаща наоколо, децата откриха каква е температурата на Уран, от какво са направени пръстените на Сатурн, как се къпят космонавтите и колко е важно да имаш спътник. И без тишината на истинския космос, това бе един пълен с ентусиазъм час, в който ученици и учители не можаха да свалят усмивките от лицата си.
В ОУ „Васил Левски“ в с. Беловец се получи истински празник на ученето, тъй като в часа по български език присъстваха и родителите на първокласниците на г-жа Фатме Чакърова. Превръщайки се в пътешественици-поети, деца и родители откриваха и преоткриваха частите на речта, капаните на множественото число и важността на главната буква. В края на този емоционален час всички заедно припяваха „Аз съм с тебе, ти си с мене – ние сме едно!“.
Как да разбереш и разплетеш сложната плетеница от исторически факти по времето на Асеневци в трети клас? С класа на г-жа Добринка Илиева в СУ „Христо Ботев“ – гр. Кубрат се пренесохме в тази далечна епоха, за да се убедим колко важна и сложна е дипломацията, когато разполагаш с ограничени ресурси. В този час децата ни дадоха важен урок – винаги има начин всички да са доволни и войната да се избегне, стига всеки да е готов да сподели своето.
Пътешествието из класните стаи на северна България завърши с посещение на Център за специална образователна подкрепа - гр. Кубрат, където си припомнихме, че любовта превръща преподавателя в учител, а учителят винаги намира начин да внесе светлина по пътя. Вплитайки класическото изкуство в своя час, г-жа Ваня Петкова даде пример за това, че всички можем, когато истински желаем.
Програмата „Забавно лято, грижовна есен” се осъществява от 2015 г. насам от Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България, като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и в изпълнението на стратегията за устойчиво развитие на Филип Морис Интернешънъл.