През втората половина на февруари изпълнителният директор на Фондация BCause Елица Баракова, заедно с представители на Фондация „Тинузавър“, беше на официално посещение в Република Южна Африка.
Повод и център на визитата беше осъществяването на едноседмична STEM обучителна програма за ученици и учители от български специалисти от „Тинузавър“ с лидер Невен Боянов. Изнесената програма е част от подкрепата на CAF America за работата на Фондация BCause и Център „Ринкър“.
Избраната фондация „Тинузавър“ е водеща българска организация за разработване на методики на обучение в полето на електрониката, роботиката и програмирането. Победители са в Rinker Youth Challenge от 2018/19 - акселераторска програма за стартиращи предприемачи на Център „Ринкър“ към Фондация BCause с подкрепата на Citi Foundation.
STEM семинарът имаше два модула - практическо обучение по електроника и програмиране за ученици и обучение по методики на обучението за преподаватели от провинция Гаутенг. Целта му бе демонстрира ползите от подхода на "Тинузавър" за големите цели - достъп до качествено образование за децата възможност да развият умения в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката и насърчаване на креативността и аналитичното им мислене.
На откриването на STEM работилниците в Sci-Bono Discovery Center в Йоханесбург участваха представители на Министерствата на основното образование и Министерството на висшето образование на РЮА, Калоян Георгиев, аташе на българското посолство в Претория и представители на Southern Africa Philanthropy Foundation (SAPF).
В края на официалното откриване Елица Баракова подари на колегата си Джил Бейтс фигурката-музикант “Приятели на BCause“ с пожелание за много успехи на местния член на голямата КАФ мрежа. Присъстващите получиха и по една мартеница за предстоящия 1 март. Колегите много харесаха посланието на празника и мартениците, изработени от социалното предприятие на майки на деца с увреждания „Оле мале”.
По време на визитата и докато децата се обучаваха, изпълнителният директор на BCause Елица Баракова се срещна с колегите си от Southern Africa Philanthropy Foundation в Йоханесбург, за да се опознаят и обменят идеи за бъдещето. Тя направи презентация пред екипа на SAPF, като разказа за работата на фондацията с индивидуални и фирмени дарители, за използването на технологиите, за работата с институциите на държавата. Разговорите между двете организации - членки на CAF мрежата и с близки полета на работа - протекоха с много въпроси, отклонения, сравнения с културата, обсъждане на опита и нагласите в двата екипа.
„Направи ми впечатление, че екипът на SAPF е съставен от хора със силни активистки позиции – разказа Елица Баракова. – Това са хора, които като много млади са участвали в протестите и събитията около края на апартейда. Затова работата им завинаги е белязана с остро чувство за справедливост, равен достъп, право на живот и бъдеще. Докато в другата стая малките южноафриканчета научаваха за основата на програмирането и роботиката, разбрах, че до 1985 година чернокожите в РЮА са нямали право да изучават математика. Родителите на тези деца най-вероятно не са учили математика в училище!“
„Можахме да оценим напредъка на България в много полета, свързани с развитието на гражданското общество – споделя още Елица Баракова. - В България за Фондация BCause и колегите ни е лесно да бъдем в активен диалог с институциите на държавата и общините и - с всички недостатъци и уговорки - имаме достъп, получаваме уважение и на нас се разчита. Не е рядкост министър да присъства на събитие на НПО. За Република Южна Африка това съвсем не е така, затова домакините посрещнаха с безкрайна радост представителите на правителството, поканени от българското посолство в Претория.“
Екипът на Southern Africa Philanthropy Foundation също като Фондация BCause в България развива общественополезни проекти с компании и дарителство по ведомост. Елица Баракова обеща да помогне и да направи скорошно обучение как BCause помага на компаниите да ангажират служителите си с дарителство и доброволчество и как мотивира дарителите по ведомост.
Интерес за екипа на SAPF беше и sms-дарителството, което Фондация BCause развива съвместно с Българския дарителски форум чрез платформата DMS. Подобна инициатива не съществува в ЮАР, макар технологично кратки номера и съобщения да се използват за други цели и сфери, например за предлагане на работа.
Опитът на фондация BCause с програми на Европейския съюз, USAID и в сферата на социалната икономика също беше интересен за колегите ни от Southern Africa Philanthropy Foundation.
Колегите от своя страна споделиха за програмите си за активисти, развитие на лидери на гражданското общество, укрепване на капацитета на организации, застъпници на човешки права – право на участие, право на здравеопазване, образование.
В РЮА нуждите са огромни, разломите между имащите и нямащите – сякаш безкрайни. Големите предизвикателства в образованието са на първо място липсата на училищни сгради и трудното осигуряване на компетентни учители на 11-те местни езика и т.н.
Дейвид Крамър, създател на Sci-Bono Discovery Center, коментира програмата така “Вие говорите за сладкото върху филията на тези деца. Ние, за съжаление, още се борим за хляба и маслото на африканското образование”.
STEM обучението представи в положителна светлина постиженията на България в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката и бе оценено високо от участващите, както и от присъстващите представители на образователните институции в РЮА.
Представителите на Министерствата на основното образование и Министерството на висшето образование на РЮА обсъдиха с Калоян Греогиев, аташе в българското посолство в Претория, подготвяния меморандум между двете държави за сътрудничество в полето на образованието и иновациите.
Радвам се, че с наша помощ представихме българската организация "Тинузавър" на местните институции и партньори като Sci-Bono, учителската Academy for leadership and governance и двата департамента по образование на РЮА - сподели Елица Баракова.
В заключителния етап на визитата българският посланик Мария Павлова прие представителите на фондация BCause и фондация „Тинузавър“ в посолството на България в Претория. При срещата представихме нашия опит с български неправителствени организации, научихме за дарителството на българите, които живеят там, и обещахме каузи от България. Представихме и други организации от полето на образованието и иновациите – като Стопанския факултет на Софийския университет и Фондация Глобални библиотеки“.
Посланик Павлова приветства българската обучителна инициатива и изрази готовността на посолството да продължи да съдейства за превръщането й в дългосрочен и устойчив елемент от сътрудничеството между България и Южна Африка в полето на образованието, технологиите и иновациите.
Повече за STEM обучението на "Тинузавър" вижте в сайта на Център "Ринкър".