Библиотека Дулово към Народно читалище "Н. Й. Вапцаров-1895" - Дулово осъществява своята инициатива "ЕСО-номията на баба". Тя цели улесняването на общуването между възрастни и деца, като им предоставя пространство и възможност да творят и обсъждат актуалната тема за опазването на околната среда – нещо, оказва се, интересно и за двете поколения.
Младежите са на и над 14 години, интересуващи се от изкуство, птици и бъдещето. А възрастните - истински дами, които са отдалечени от децата и внуците си, но животът им е дал възможност да се наслаждават на свободното си време и да обръщат внимание на себе си. Общото между всички тях е любопитството, с което се включиха в първата ни арт работилница за рисуване върху чаши за чай, което прерастна в очакване за следващата за изработване на свещи от пчелен восък.
Интересно е да ги наблюдаваш, докато работят заедно. Възрастните идват подготвени - носят си ножче, подложка, вода, а младежитесе доверяват изцяло на организаторите. Дамите започват да кроят и оразмеряват листа пчелен восък, така че да използват целия, без да го "похабяват", както те се изразяват. Това не убягва на тинейджърите и започват "преписват" и прилагат ценния опит.
Възрастните споделят как са си правили различни кремове, а младежите с изненада разбират, че всичко, което са видели от екоблогърите не е непознато за бабите.
Така неусетно арт работилницата се превърна в истински "дернек". Така я определи Иванка - 72-годишната участничка, която си спомни как нейната майка е приемала този "ежедневен ритуал" за задължение. Всеки ден през лятото надвечер бабите излизали на улицата заедно с внуците си, децата играели на различни игри, а те сядали на една пейка и всяка вадела някакво ръкоделие. Така хем наблюдавали внуците си, хем клюкарствали, обменяли рецепти и чепкали вълна или плетяли. А това може би е най-ценният урок, който всички трябва да научим от възрастните - да ценим времето и ресурсите.
"ЕСО-номията на баба" се осъществява със средства от фонд "Нашите родители" на Фондация BCause.