Дестки спортен клуб по кану-каяк потърси спасение в България. Намери обич, разбиране и щедра подкрепа от много дарители.
На 17 март 21 деца и 4-ма треньори, бежанци от Украйна, от градовете Днипро и Mиколаев, бяха настанени в хотел "Ровно" във Видин. Децата са на възраст от 11 до 17 години, а с тях е 4-годишната дъщеричка на един от треньорите. Градът Видин бе избран неслучайно за убежище - в него има спортната база на р. Дунав и силен местен клуб по кану-каяк.
Иван Иванов, който е видинчанин и кану-каякар, взима присърце историята на децата. Зад него застават доброволци и местният клуб по кану-каяк. Решават заедно да осигурят на децата, освен храна и дрехи, и условия за тренировка.
Ние от Фондация BCause застанахме зад идеята и започнахме заедно дарителска кампания в Платформата.бг. За две седмици дарителите събраха 11 385 лева (при търсени 10 000) за така необходимите дрехи и обувки за тренировка, шапки, спасителни жилетки за гребане в реката.
Едновременно с това, Банка ДСК и Фондация BCause започнахме дарителска кампания в помощ на бежанците, потърсили спасение в България, и на пострадалите от войната в Украйна. По специално откритата дарителска сметка, управлявана от фондацията, вече са дарени 47 000 лева. 4000 лева от тях изпратихме на детския отбор във Видин. С парите вече са купени спортни уреди - пейка, ластици, постелки, топка, ролери, въженца, гирички, платен е наем на 5 кану-каяка, за да могат децата веднага да започнат да спортуват. Очакваме купуването и на 2 допълнителни лодки. На децата се осигуряват плодове и витамини всеки ден. Осигурихме лекарства по списък, като част от тях са предназначени за група деца, намерили убежище в Русе, с които Иван Иванов е в контакт.
Българите са щедри хора и осигуряват храна и дрехи на децата, така че нищо материално да не им липсва. Затова насочваме усилия в подкрепа на спортните занимания на децата. Всички разбираме на какъв стрес са подложени децата бежанци - преживели бомбардировки, изпратени далеч от домовете си и от родителите си. Гребането е едно от малкото неща, които ги свързват с обичания им живот преди войната. В техния случай спортът е още по-важен, защото е път към психическото им възстановяване.
Благодарим на всички дарители! Скоро ще ви разкажем още за отбора и за какво са използвани даренията.
И стискайте палци на гребците!