След поредния побой, в една тъмна нощ грабнах детето си и по нощница, без документи, без нищо от предишния си живот, избягах, за да спася себе си и него. Ако не беше кризисният център, вече да съм мъртва, а може би и синът ми.
Колкото и страшно да звучи, такива разкази и съдби са ежедневието за организациите, които предлагат защита на жени, пострадали от домашно насилие, със своите защитени жилища. Ако тях ги няма, има отчаяние и безнадеждност.
За денонощната си работа кризисните центрове разполагат със следния бюджет:
- 1,67 лв. дневно е сумата, която държавата определя за храна, транспорт и нужди на едно дете в кризисен център.
- Заплатата на социален работник в кризисен център за 8 часов работен ден нетно е около 500 лв.
- Около 350 лв. месечно трябва да стигат за ток, парно, вода и други режийни нужди за 10 деца.
Те имат нужда от нашата помощ, за да могат да спасяват животи!
Това не е преувеличение – кризисните центрове приютяват избягали от насилника си жени, които освен без покрив са останали без дрехи и документи. В центъра жените и децата получават психологическа помощ и юридическа защита, здравна помощ, защото често те са физически ранени; получават храна, грижа за децата, уроци, за да наваксат в училище, забавление и игри ... защото са просто деца.
В навечерието на Международния ден на жената, 8 март, за втори път, Фондация BCause започва дарителска кампания за подкрепа на жените, пострадали от домашно насилие.
Фондът ще насочи даренията към организации, които пряко работят с пострадалите жени, а в много от случаите – и с техните деца.
През 2019 година Фондът събра почти 36 000 лева. Подкрепихме 7 организации и жените и децата, с които те работят, в Перник, Търговище, Димитровград, Ловеч, Стара Загора, Пазарджик, София.
През 2020 г. Фондът отново ще финансира текущата дейност на специалистите и организациите и спешни нужди в критични ситуации. Всеки, който иска да дари, може да го направи в platformata.bg.
В подкрепа на кампанията се открива и благотворителна фотоизложба на 6 март, от 18:00 часа в галерия Credo Bonum. "Осветяване" е проект, в който пред обектива на фотографката Яна Пенева застават три жени жертви на домашно насилие, получили подслон и психологическа помощ от специалистите на фондация П.У.Л.С. Смелостта им да разкажат историите си е прокирана от желанието да спасят други жени и други деца, вдъхвайки им кураж да избягат от ужаса на предишния си живот.
Заедно с фотографиите ще бъде представена и визията на кампанията, създадена от WhaleWorx Studio в лицето на арт директора Емануела Беловарска и фотографа Ивайло Петров. В нея посланик с участието си стана прекрасната и безкрайно талантлива актриса Весела Бабинова.
Изложбата може да бъде видяна само три дни – до 8 март включително, а дарителската кампания продължава в рамките на следващия месец – до 6 април.