На 16 октомври 1945 г. Организацията на oбединените нации взема решение да обяви този ден за Световен ден на прехраната. Днес събитието се отбелязва в над 150 държави, като България се присъединява през 2006 г., за да подпомогне разширяването на достъпа до храна и насърчаването на устойчивото земеделие.
Над един милиард души по света страдат от недохранване, което прави 15% или една шеста от цялото човечество. Глобалната цел на Световния ден на храната е към 2030 г. в света да няма глад.
По случай празника, подбрахме 4 каузи, които подпомагат с хранителни продукти нуждащите се.
Българска хранителна банка
Българска хранителна банка осигурява превръщането на излишната и годна храна в ресурс за различни социални програми за хранително подпомагане на хора в нужда.
Фондация Българска хранителна банка е първият, регистриран в страната, оператор на хранителна банка и е надежден партньор на компаниите от хранителната индустрия в усилията им за намаляване на разхищението на храна.
Българска хранителна банка е отличена от списание Forbes България за приноса си към обществото.
Ежеседмично храната, осигурена от Българска хранителна банка за различни програми достига до около 8 000 души, а годишно храната осигурена от фондацията подпомага около 20 000 души.
За какво са ни нужни средства?
Българска хранителна банка финансира дейността си единствено благодарение на средствата предоставени от дарители. Всички дарени средства Българска хранителна банка използва за логистика на храна с къс срок на годност.
За всеки дарен 1 лев Българска хранителна банка осигурява дарена храна на стойност минимум 4 лева.
Годишно работата ни се подпомага от над 500 доброволеца, като регистрираните в системата Виртуална хранителна банка доброволци са 245.
Можете да подкрепите каузата тук.
Можете да ги подкрепите и като дарите онлайн или изпратите Изпрати SMS на 17 777 с текст DMS HRANA.
Фондация "Проект Северозапад"
Фондация "Проект Северозапад" работи за интегриране на уязвими групи от Северозападния регион чрез механизмите на социалната икономика.
Организацията управлява Патронажна кухня, която обгрижва възрастни хора от повече от 17 населени места. За възрастните хора се предоставя услуга за помощ в дома.
Организацията подкрепя лица с интелектуални затруднения и психични разстройства, като създава условия за живот сред общността.
Можете да подкрепите каузата тук.
Сдружение „Съвет на жените бежанки в България“ (СЖББ)
Сдружение „Съвет на жените бежанки в България“ (СЖББ) е официално регистрирано като неправителствена организация на 17.03.2003 г. Основано от девет жени бежанки от Ирак, Иран и Афганистан, между които е и настоящият му председател - Линда Ауанис, сдружението се фокусира в подпомагането на интеграцията и адаптацията на бежанци и търсещи закрила лица, независимо от пол, раса, националност, религиозна или етническа принадлежност.
През 2023 г. хората, получили услуги в програмите за директна работа на СЖББ наброяват над 7000 души. Сред тях попадат хора с хуманитарен или бежански статут, търсещи международна закрила, лица с временна закрила и легално пребиваващи граждани на страни извън ЕС – жени, мъже и деца. Раздадени са над 10 тона материални дарения, като дрехи, обувки, домашни пособия и текстил, хигиенни продукти, бебешка козметика, адаптирано мляко и пелени.
Можете да подкрепите каузата тук.
Доброволците на Свв. Георги
Подкрепа за страдащите и дейности в общността
Организацията поставя акцент върху грижата и подкрепата за болните и страдащите. Основната ѝ дейност включва оказване на помощ и утеха на хора в нужда, като същевременно се осигурява съдействие за получаване на медицинска грижа. Стремежът е да се насърчат близките и роднините на нуждаещите се да участват активно, като поемат своята отговорност и изпълняват дълга си към страдащите.
Раздаване на храна и предметни дарения
Ежеседмично организацията организира раздаване на топла и прясно сготвена храна и хляб. Събитията се провеждат всеки вторник, петък и неделя от 18:30 ч. на паркинга до метрото на Медицинска академия, вляво от арката на Александровска болница. Освен храна, се събират и раздават предметни дарения като дрехи, обувки, детски играчки и завивки, за да се осигури подкрепа на хората в нужда.
Приготвяне на храна от доброволци
Доброволците играят важна роля в дейността на организацията, като всяка седмица се ангажират с готвене, за да осигурят прясна и вкусна храна на хората, които имат най-голяма нужда от нея.
Молитва и духовна подкрепа
Организацията също така предлага духовна подкрепа, като провежда молитвени събирания за нуждаещите се. Всеки делничен ден от 11:00 ч. се чете Акатист на Св. Лука Кримски в параклиса на Александровска болница. Освен това, в четвъртък от 14:00 ч. се чете Акатист във Военномедицинска академия на третия етаж пред иконата на Светеца (временно преустановено поради ремонтни дейности). Повече от година организацията провежда и специална молитва за болните от COVID-19, всеки последен понеделник на месеца от 12:00 ч. в параклиса на Александровска болница.
Можете да ги подкрепите, като дарите онлайн или изпратите Изпрати SMS на 17 777 с текст DMS DOBRO.
Благодарим на всички каузи, които се борят с глада. Честит празник!