- България заема 133-то място от 142 държави в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ 2023 (CAF World Giving Index), с коефициент от 23%, който ни нарежда веднага след Литва и пред Виетнам.
- CAF World Giving Index е най-авторитетното проучване, което измерва дарителската ангажираност в света, което Фондация Bcause съобщава ежегодно като българския партньор в мрежата на CAF.
Наблюдава се значително понижение на щедростта в България, разбираме от доклада на Световния дарителски индекс, в сравнение с предходното издание, при което страната ни заемаше 54-то място сред 119 държави. През 2022 година 44% от българските граждани са отговорили, че са помогнали на непознат, а 21% - че са дарили пари. По третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд, България се класира в последната десетка с резултат от само 5%.
Ако сравним тези показатели с изминалите години, ще видим, че България се е върнала към нивото си от 2017-2019. От тогава до миналата година индексът на страната ни растеше и миналата година България беше на 6-то място по темп на развитие в света.
Обратно на Световния дарителски индекс собствените ни отчети, както и анализи на партньорските ни организации, например Българския дарителски форум, продължават да показват ръст на дарителството през 2022. През годината видяхме повторение на високите нива на помощ за непознати, дарителство и доброволчество от 2020 – годината на COVID пандемията, този път в подкрепа на бежанската вълна от Украйна след нахлуването на Русия на 24 февруари 2022 година и след локалните наводнения в Карловско. В същото време във втората половина на годината наблюдаваме умора и намаляване на даренията на физически лица за не-кризисни цели и връщане към кампанийния календар на благотворителността.
За да обясним ниския индекс трябва да напомним методиката на проучването – въпросите, на които отговарят запитаните са, дали са дарявали в предходния месец. Направено през летните месеци, проучването регистрира ниски показатели. Устойчиво висок дарителски индекс имат държавите, в които тази ангажираност е част от обичайното поведение, всеки месец, и не зависи в толкова голяма степен от природни и обществени катаклизми.
По света
Глобалният индекс за 2023 година е 39, един пункт по-нисък от предходната година. От всички 142 държави, участвали в проучването, 4.2 милиарда души са дарили пари, време или са помогнали на непознат през 2022 година. Това представлява 72% от световното възрастно население.
За сравнение, Глобалният индекс през 2022 година беше 40, с рекорден ръст от 5 единици спрямо 2021 година.
Топ 10 страни в CAF World Giving Index 2023: 1. Индонезия, 2. Украйна, 3. Кения, 4. Либерия, 5. САЩ, 6. Мианмар, 7. Кувейт, 8. Канада, 9. Нигерия, 10.Нова Зеландия
Както всяка година, в първата десетка присъстват не само икономически развити страни. В топ 10 за 2022 година са Индонезия (1), САЩ (5) и Канада (8), а една от най-бедните държави в света – Либерия, е класирана на 4-то място.
Индонезия запазва първото си място в класацията години наред.
В челната десетка не виждаме Австралия, която винаги е била там и то често в първата половина. Сега е слязла до 14-та позиция.
Нови в десетката спрямо миналата година са три държави – Либерия, Кувейт и Нигерия.
В тазгодишния индекс Украйна е на второ място (индекс 62). Войната е катализатор на извънредна съпричастност: 78% са помогнали на непознат, 70% са дарили пари, 37% са били доброволци. Не бива, обаче, да обясняваме тази позиция само с войната в Украйна, най-малкото заради последователното покачване на страната в Индекса в предходните две мирни години – 20-то място през 2021 и 10-място през 2022. Увеличената ангажираност на украинците от последните години се т фактори като повишения жизнен стандарт, иновативните модели на местна благотворителност, COVID-мобилизацията.
Кои са основните фактори, които оказват влияние върху щедростта по света?
Хората със силни религиозни убеждения имат по-висок общ индекс на дарителство, с изключение на Европа, където това не е от значение.
Хората, които оценяват живота си положително, е по-вероятно да са направили дарение за благотворителност, като някои от най-щастливите страни в света се нареждат в топ 10 по даряване на пари - Швеция, Дания, Нидерландия и Исландия.
Имигрантите са по-склонни да правят дарения, отколкото гражданите на страната, в която пребивават, особено в Европа, Близкия изток и Северна Африка.
Тези, които казват, че са родени в друга държава, имат по-висок индекс отколкото местните граждани в повечето региони.
Линк към доклада в сайта на CAF
CAF World Giving Index
Световният дарителски индекс се определя от 2009 година. Индексът се формира на базата на международно проучване на Gallup сред над 147 000 респондента в целия свят, които е трябвало да отговорят на три въпроса за действията си през месеца, предхождащ проучването – дали са подкрепили дарителска кауза с пари, дали са помогнали на човек, когото не познават, и дали са били доброволци в подкрепа на някаква организация. Броят на държавите, участващи в годишното проучване, варира.
Осреднената стойност на положителните отговори за всяка страна на трите въпроса определят нейния индекс и мястото й в световната класация. По-високият индекс показва, че по-голяма част от гражданите й са се ангажирали с дарителство, като най-ниският възможен резултат е нула, а най-високият – 100%.
За Фондация Bcause
Фондация BCause е дарителска организация, която работи за развитие на дарителството и социалните инвестиции.
Една от важните ни дейности е да популяризираме и подкрепяме дарителски каузи, като предлагаме лесни и удобни начини за даряване. С тази цел инициираме и участваме в специални проекти, които информират, анализират и вдъхновяват дарителството и благотворителността.
Всяка година подкрепяме повече от 200 кампании да набират средства чрез платформата за изпращане на дарителски SMS-и и онлайн дарения DMS 17777, дарителската онлайн платформа Platformata.bg и системата ни за дарителство по ведомост.