Една американка с български корен дарява имуществото си след смъртта си в полза на благотворителни каузи в България и САЩ. В продължение на 14 години (от 2010 до 2024) Фондация BCause работи за изпълнението на целите на благотворителния фонд на филантропа Хелън Л. Ринкър Ашли в България под ръководството на КАФ Америка. Над 2 милиона лева от нейното завещание бяха инвестирани в десетки проекти – инфраструктурни, образователни, културни, предприемачески. В края на септември 2024 г. работата ни приключва. Ето какво направихме - за благополучието на хората на село Водица и заедно с тях.
Коя е Хелън Л. Ринкър Ашли
Родената в САЩ през 1916 г. Хелън е дъщеря на българи от село Водица, област Търговище. Като много наши сънародници в края на XIX и началото на XX век те решават да потърсят късмета си в Америка.
Роднините й разказват, че Хелън говорела свободно български език и чувствала силна връзка с родния край на родителите си. Няколко пъти посещавала България, Попово и Водица и правила дарения в местното училище и болница.
Хелън Л. Ринкър Ашли живее в град Скотсдейл, щата Аризона. Тя почива през 2009 г. на 93 годишна възраст и остава голяма част от имуществото си в дарение на КАФ Америка – организация-лидер в дарителството извън границите на Америка. Желанието й след смъртта й е нейното дарение да бъде използвано за благополучието на село Водица и България.
Фонд „Хелън Л. Ринкър Ашли“
През 2011 г. със средствата от дарението на госпожа Хелън Л. Ринкър Ашли към КАФ Америка е създаден дарителски Фонд „Хелън Л. Ринкър Ашли“. КАФ Америка - като собственик на фонда и според американското законодателство - взима решения за неговото изразходване, като за целта одобрява конкретни проекти.
Фондация ''BCause: в помощ на благотворителността'' е избрана от КАФ Америка да ръководи изпълнението на проектите в България.
Освен проектите в село Водица, Попово и близките села, през 2014 г. е създаден Център за предприемачество и oбучения, който носи името "Ринкър". Той подкрепя и развива духа на предприемачеството със социална цел в България и неговата дейност се осъществява в цялата страна.
Трима главни изпълнителни директори на КАФ Америка посетиха хората в село Водица: Сюзън Саксон-Харолд – през 2010, Тед Харт – 2014, 2017 и 2023; Джеси Крафт – 2024 г.
Общата стойност на получените средства е 2 105 815 лева, към които са добавени лихви в размер на 82 434 лева.
През 2024 г. фондът приключва съществуването си със създаването на два намаляващи фонда: за Център Ринкър – 70 000 лв. и за Фестивала и читалището на Водица – 50 000 лева.
Село Водица, община Попово
Търговищкото село Водица се споменава в историческите извори от 15 век. Неговото читалище „Просвета“ е учредено още през 1894 г. Селото след Освобождението е със статут на градец, но днес за жалост има едва 600 жители. Младите хора в региона намаляват заради липсата на привлекателна среда за живот и възможност за добра работа. Училището в село Водица събира децата от още три села.
Хората милеят за селото си и през всичките години на съвместната ни работа именно те – хората на Водица, даваха идеи, споделяха желания, поставяха изисквания към нас.
След пилотния първи ремонт в училището, през 2012 започнахме с „конференция на бъдещето“ – два дни повече от 50 представители на местната общност обсъждаха миналото, настоящето и бъдещето на селото. За дискусиите много помогна опитът в местно развитие на модераторите от Сдружение „Деветашко плато“, обединяващо 9 села. Разработихме и формуляр за събиране на идеи. През следващите години успяхме да осъществим тези от идеите, зад които застанаха мотивирани местни организации, групи и хора.
Повечето проекти продължаваха няколко години, като се подновяваха и развиваха.
Разходи за събития във Водица и София – 10 632 лв.
Пътни разходи – 12 820 лв.
Управление на проектите - 337 865 лв.
Сигурност и среда
По желание на хората и местната власт в село Водица започнахме с инфраструктурните проекти, за да подновим и осъвременим облика на селото и да улесним живота им.
Водопровод и канализация. Финансирахме технически проект на цялата селска водоперносна мрежа и подменихме част от ВиК тръбите на улици с големи загуби на вода и с повече постоянно живеещи хора - 1125 метра стари етернитови и цинкови тръби и 30 сградни отклонения.
Инвестиция – 254 274 лв.
„Полегнали полицаи“, видеонаблюдение, автобусна спирка. За сигурността на имуществото и хората в селото монтирахме 12 камери за дневно и нощно виждане, както и друго оборудване за видео наблюдение. Основната улица се сдоби с ограничители на скоростта срещу твърде бързи шофьори. А пътуващите ежедневно до града се радват на спирка – заслон на площада.
Инвестиция – 21 048 лв
Площад, стълби, пейки, детска площадка. Площадът на село Водица е място, където хората се събират в делници и празници. Освежихме и подновихме площада на Водица – заравнени са пропадащите участъци, подменени са счупените плочки, поправени са стълбите към читалището. Хора от нашия екип заедно с доброволци от селото, направиха нови пейки, изцяло от рециклирани материали. Поставена бе нова детска площадка, която събира децата и майките, за да играят и общуват безопасно.
Статуя, разположена сред цветята, ще съхранява спомена за дарителския жест и доброто сърце на Хелън Л. Ринкър Ашли.
Инвестиция – 103 175 лв
Обществени сгради
В продължение на десет години обновихме изцяло най-важните сгради – средища за хората от всички възрасти в селото.
Училището. В Основно училище ''Отец Паисий'' учат деца от четири села. Инвестирахме в основен ремонт на основната училищна сграда, сградата на начален курс и на двора й. През 2011 и 2013 г. - нова дограма, ремонтиран покрив и улуци, подмяна на ВиК, ремонт на тоалетните. През 2017 г. - нов асфалт на училищния двор и техническо оборудване за компютърния кабинет на училището.
Осигурихме на училището принтери и друга модерна техника. Над входа бе монтирано светлинно табло с часовник. Децата вече спортуват в напълно обзаведен физкултурен салон, с подходяща температура през всички сезони. Изработен бе и план за енергийна ефективност на училището, частично изпълнен чрез подмяната на прозорците и изолирането на сградата.
Инвестиция: 172 147 лв.
Детската градина, където се отглеждат, играят и обучават малките деца на селото, е едно от особено важните места за хората. Първоначално основно ремонтирахме цялата сграда, за да има подходящи условия за децата. През 2013 г. направихме подмяна на дограмата, подмяна на подовото покритие, подмяна на ВиК, ремонт на тоалетните, ново осветление, боядисване, нови мебели замениха старите кревати, шкафове, обновихме залата за физкултура на втория етаж. Кухнята също получи ново оборудване. На два пъти облагородявахме двора и мястото за игри за децата. С наш екип и доброволци от селото направихме функционални съоръжения от рециклирани материали. От 2023 г. в двора вече има и модерна детска площадка. Погрижихме се за сигурността на сградата, като монтирахме видео камери.
През годините закупувахме необходимото за подобряване на учебния процес и удобството на децата в градината. От 2023 учителите и децата се радват на модерен интерактивен панел за обучение, който за момента е единствен в Община Попово.
Инвестиция – 91 752 лв.
Читалището. Сградата ни посрещна след основен външен ремонт на сграда, затова проектите през годините бяха свързани с дейността на читалището и с вътрешни подобрения. Не само да е по-удобна и функционално, но и да е по-красива. Изцяло реновирахме залата за срещи, репетиционната, фоайето. Подновено е осветлението и отоплението в голямата зала и сцената. Изградихме красиви витрини, в които се съхраняват на видно място множеството награди от конкурси на читалищните групи за танци и пеене. За по-възрастните читатели и посетители поставихме нов парапет на стълбите пред читалището, който ще направи по-удобен и безопасен пътят до него.
Инвестиция – 48 765 лв.
Здравният пункт е мястото, където личният лекар на селото приема пациенти, има и зъболекарски кабинет. Постарахме се да направим помещенията по-удобни и уютни и за хората, които чакат, и за тези, които работят там. През годините на няколко пъти ремонтирахме сградата – 2013, 2016, 2024 г.
Подменихме входната врата и дограмата, както и подовото покритие. Ремонтирахме покрива и улуците, изолирахме сградата. Ремонтирахме и оборудвахме тоалетните, сменихме изцяло ВиК тръбите. Монтирахме ново осветление, поставихме щори и освежихме фасадата. През 2024 г. за удобството на болните и здравните специалисти монтирахме климатици и в двете основни помещения.
Инвестиция: 22 109 лв.
В пенсионерски клуб " Отдих" се събират възрастните хора от Водица. Тук те отбелязват своите лични празници, национални празници, срещат се с други клубове от община Попово и извън нея. Още през 2014 г. подменихме входната врата и поставихме дограма, поставихме ново подово покритие. Купихме нова отоплителна печка, удобни мебели, завеси, помещението бе красиво украсено.
През 2023 г. подобрихме още повече условията на престой, за по-приятни делнични и празнични дни, като направихме допълнителен освежителен ремонт, за да се отстрани навлизащата влага. Подобрихме енергийната и екологична ефективност на сградата с модерен климатик. Закупихме нов телевизор.
Инвестиция – 15 190 лв.
Кооперацията с часовниковата кула на площада на Водица беше отдавна неремонтирана сграда, пострадала от земетресението от 1986 г.
По желание на хората 30 години по-късно тя бе ремонтирана външно. Сградата бе изцяло реконструирана и укрепена, с подменена дограма, покрив, нова инсталация и фасада. Ремонтиран бе и механизмът на часовника Инвестиция – 148 656 лв.
Стремежите и мечтите на хората
За децата и учителите – курсове, лятна академия, срещи с вдъхновители, екскурзии
Освен инвестиции в подобряване на материалната база, вложихме много усилия в развитието на заниманията на учениците, както в училище, така и в свободното време. Целта ни винаги е била да разширим кръгозора им, да ги стимулираме и да им дадем по-добър шанс за развитие. През годините неколкократно организирахме допълнителни курсове и уроци – по английски език, компютърна грамотност, СТЕМ обучение.
В курсовете по английски език се включиха и възрастни хора, които искаха да усвоят основни фрази от разговорен английски, за да общуват със заселилите се в селото чужденци. Курсове се провеждаха през лятото на две години - 2018 и 2019 г. - с преподавател от Попово.
През 2016 г. децата от училищата във Водица и Светлен, а през 2023 и 2024 г. – само от Водица участваха в едноседмични Образователно-приключенски академии. Програмата на академиите представялява процес, в който децата покриват голям обем учебен материал чрез игри и предизвикателства, разкриват своите таланти и изпитват удовлетворението от това да учиш през силните си страни, да работиш в екип и да опознаваш света през изкуството и природата
През 2016 и 2017 г. организирахме “Академия за мечти” за младежи от Попово, Търговище и Девня. Академията предложи на младежите инструменти за личностно развитие и придобиване на умения, необходими за реализацията им – лидерство, комуникация, работа в екип и предприемачество. Младежите бяха насърчени да се включат в доброволчество и да разработят собствени инициативи, като търсят партньорство с местните общини – екипът в Попово разработи идеята за Младежки център Refresh, екипът от Търговище амбициозно се зае с идеята "Да занулим скуката“, а екипът в Девня работи по идеята за създаване на спортна зала „Девня мултиспорт‘.
В периода 2017-2018 г. екипът провеждаше уроци по компютърно обучение и разнообрази обичайната училищна програма в училището на село Водица с външни лектори. Гости бяха преподаватели от История.бг и Географ.бг, с които децата преживяха вълнуващи срещи и научиха колко любопитни могат да бъдат учебните предмети, изучавани в училище.
След принудителната изолация по времето на Ковид-19 се постарахме децата, а и учителите да получат отново усещането за свобода и движение, да имат възможността да опознаят България. През 2023-2024 г. деца и учители (50 човека) разгледаха София, Пловдив, Бачковския манастир и Варна. 10 деца летуваха на море, а 8 участваха в приключението на обучението по програмиране и роботика на Фондация „Тинузавър“ от Велико Търново.
Учителите от 8 училища в община Попово участваха в поредица обучения. Допитахме се до самите тях и подбрахме теми като писане на проекти, овладяване на емоциите и справяне със стреса, работа с етнически малцинства, интерактивни методи за преподаване, сугестопедичната система за бързо ограмотяване - 2014, 2015, 2016 г.
Инвестиция – 78 812 лв.
Културен живот в село Водица
Читалището е център на културния живот в селото. Освен богатата библиотека, която привлича хора от всички възрасти, тук има разнообразни самодейни групи - ФГ "Хурка шарена, ДФГ "Изворче", КНХ "Хайде на хорото", КТС "Гергана“.
През последните 12 години редовно подпомагахме участията им в различни фестивали в страната, като осигурявахме транспорта. А те носят много отличия и са гордост за Водица.
Създадена и подредена бе етнографска сбирка в читалището. Тук децата от училището провеждат часове, мястото е любимо за снимки на участниците във фолклорния фестивал. Асоциация „Онгъл” и студио за документални филми Vox Populi проведоха теренно проучване, създадоха спектакъл и алманах.
През 2013 г. млади хора от пет държави се събраха на фестивала „Лунна долина“ в село Водица. В събитието участва и Клубът на пенсионерите. Фондацията подкрепи събитието със закупуване на цялостно фестивално оборудване, озвучаване, осветление, тенти, генератори, които все още се използват.
Благодарение на нашата подкрепа през 2013 г. започна да се организира и продължава вече 10-та година едно от най-интересните ежегодни събития в региона – „С хоро и песен във Водица всяка есен“. Фестивалът вече е познати очакван от почитателите на фолклора в цялата страна, има своето място във календара на фолклорните фестивали в България.
Инвестиция – 40 683 лв.
Привлечено финансиране от МИГ Попово – 21 763 лв.
Развитие на бизнес идеи
Демографските тенденции в селото бяха ясно очертани още през 2011 година и фондацията проучи възможностите за развитие на бизнес. Проведохме множество срещи - групови срещи с пчеларите и стопаните, отглеждащи крави и кози, индивидуални срещи с предприемачи от околността, местни хора, местната власт. Работихме с активната по това време Фондация „Местна инициативна група – Попово“ и изработихме два проекта, които получиха финансиране. Разработени, но неосъществени останаха проекти за фотоволтаична система на покрива на читалището и заферма за зелени подправки.
Инвестиция - 30 310 лв.
Със създаването на Център за предприемачество и обучение „Ринкър” организирахме собствен акселератор за стартиращи предприемачи, изградихме екип и разгърнахме дейността в национален мащаб.
Мисията на „Център Ринкър“ е да насърчава предприемачески светоглед, като се съсредоточава върху хората, стартиращи бизнес със социално въздействие. Работим в цялата страна, като подкрепяме активни хора, които търсят не само личната и професионалната си реализация, но и са мотивирани да подобряват и развиват средата около себе си. Към началния фонд след 2017 година привлякохме и допълнителни корпоративни инвестиции в размер на 966 730 лв.
Екипите, преминали през обученията ни, експертите, които се включват като ментори, дарителите, подкрепили целите на програмата ни, стават част от общност на съмишленици, с които заедно променяме предприемаческата екосистема и работим за развитието на социалната икономика в България.
С годините популярността на „Център Ринкър“ нараства и привлича все по-конкурентни и амбициозни идеи. За 10 години проведохме 13 акселераторски програми с различна насоченост, разказани на сайта на центъра www.rinkercenter.org. Над 1000 екипа са кандидатствали са участие в обученията. От тях сме избрали над 150 екипа, като 50 от тях подкрепихме с безвъзмездно финансиране на стойност 550 000 лв.
Инвестиция – 678 000 лв.
Привлечени дарения след 2017 - 966 730 лв.
Името Ринкър в бъдеще време
Благодарение на Фонд "Хелън Ринкър", жителите на с. Водица, Фондация BCause и КАФ Америка днес основните обществени сгради в с. Водица са удобни, красиви и функционални за учене, културен живот, развлечения и отдих.
Фестивалът "С хоро и песен във Водица всяка есен” ще продължи да събира любители на фолклора още много години занапред. Акселераторската програма на Център “Ринкър” ще даде шанс на множество нови предприемачески идеи. Остатъкът от 120 000 лева се разпределя и ще подкрепя тези две програми до изчерпването на средствата.
Споменът за Хелън и нейната подкрепа остават в символите на площада в село Водица - щедрото сърце и даряващи ръце.